Бәла безнең халыкны берләштерә

2024 елның 23 марты, шимбә

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева:

- Безнең республика җәмәгатьчелеге Мәскәү янындагы «Крокус Сити Холл» концерт залындагы террорчылык акты турындагы шаккатыргыч хәбәрне кискен әрнү һәм борчылу белән кабул итте. Моны эшләүчеләрне кешеләр дип санау мөмкин түгел.

Бу җинаятьне оештыручылар һәм башкаручылар безнең ватандашларыбызны куркытырга һәм аптырашта калдырырга өметләнәләр. Узган елларда кичергән сынаулар шуны күрсәтте: мондый явызлыклар безнең ватандашларыбызны аекландыра, мобильләштерә, акыллы һәм төгәл гамәлләргә көйли. Безнең йөрәкләребез бүген якыннарын югалткан кешеләр белән, без ватандашларыбызны югалту ачысын уртаклашабыз, зыян күрүчеләрнең тизрәк савыгуын телибез.

Музыка тыңларга килгән яклаусыз, бер гаепсез кешеләрнең үтерелүен бернинди сәбәпләр яки идеологик мотивация белән дә аңлату яки кичерү мөмкин түгел. Мондый гамәл җәзага тартылырга тиеш.

Хокук саклау органнарының компетентлылыгына һәм профессиональлегенә, бу җинаятьтә катнашучыларны һәм механизмнарны ачуда җәмәгать көчләренә ярдәм итүгә өметләнәбез.

Безнең активистлар, коммерцияле булмаган оешмалар һәм республиканың экспертлар берләшмәсе дошманлык гамәлләреннән нәтиҗәле яклана алачак, күпмилләтле илебез тормышында тынычлык һәм татулыкны ныгыта алачак гражданлык җәмгыятен алга таба да ныгытырга әзер.

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе урынбасары Асия Тимирясова:

- Кичә коточкыч хәл булды. «Крокус Сити Холл» да концертка килгән йөзләгән ватандашыбыз кешелексезләр кулыннан зыян күргән. Аңлатып булмаслык коточкыч фаҗига йөрәкләребезне әрнүгә салды. Шок, аңлашылмаучанлык, борчылу, ярсу һәм үлгәннәр өчен чиксез кайгы.

Безне куркытырга тырышалар, ләкин без көчлерәк булабыз. Мәскәү янындагы фаҗига россиялеләрне тагын да ныграк берләштерә. Ә бу мәрхәмәтсез җинаять артында торучылар һәм бу явызлыкны кылган кешеләр иң каты җәзага тартылачак. Без моңа ышанабыз.

Хәзер безнең барлык догаларыбыз коточкыч кайгы кичергән кешеләр турында. Үлгәннәрнең якыннарына кайгы уртаклашабыз һәм зыян күрүчеләргә көч һәм тизрәк савыгуны телибез.

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе урынбасары Мөнир Гафиятуллин:

Үлгәннәрнең барлык туганнарының кайгысын уртаклашабыз. Зыян күрүчеләргә тизрәк савыгуларын телибез. Массакүләм чараларны оештыруда һәм үткәргәндә куркынычсызлык чараларын төгәл үтәргә. Яшәү урынында да, җәмәгать урыннарында да уяу булырга кирәк. Һәр кешенең шәхси җаваплылыгы, гражданлык җәмгыятенең бердәмлеге булганда гына без мондый фаҗигале вакыйгаларны булдырмый кала алабыз. Кайгырабыз!

Яшьләр эшләре, ирекле эшчәнлекне үстерү һәм патриотик тәрбия комиссиясе рәисе Тимур Камалетдинов:

- Бу коточкыч фаҗига, мондый вәхшилекләрне кешеләр түгел, хайваннар гына эшли ала. Без бу терактны корал белән башкарганнарны гына түгел, ә аңа катнашы булганнарны, хәзер хуплаган һәркемне җәзалау өчен барысын да эшләргә тиешбез. Алар барысы да җәзага тартылырга тиеш.

Икътисад һәм гражданнарның тормыш-көнкүреш инфраструктурасы мәсьәләләре буенча комиссия рәисе Айрат Гыймадетдинов:

Коралсыз кешеләргә каршы бу коточкыч террорчылык акты берни белән дә аклана алмый. Һәлак булганнарның туганнары һәм якыннарының чын күңелдән кайгысын уртаклашу, зыян күрүчеләргә ярдәм итү хисе. Бу фаҗигане оештыручыларны ачыклау һәм мондый вакыйгаларның кабатлануын булдырмас өчен барысын да эшләү бик мөһим. Һәрхәлдә, бу теракт үз максатына ирешергә– җәмгыятебезне куркытырга тиеш түгел, киресенчә, без тагын да ныграк берләшергә, уяу булырга һәм киләчәккә ышаныч белән карарга тиешбез.

Торак-коммуналь хуҗалык һәм экология буенча комиссия рәисе Дмитрий Романов,:

- Крокус Сити Холлдагы коточкыч терактта һәлак булганнарның туганнарының һәм якыннарының чын күңелдән кайгыларын уртаклашам. Зыян күрүчеләрнең барысына да тизрәк савыгуларын телим.