Татарстанда Россия Президентын сайлаулар башланды

2024 елның 15 марты, җомга

Иртәнге сәгать 8дә Татарстанда Россия Президентын сигезенче тапкыр сайлаулар башланды, алар 17 мартка кадәр дәвам итәчәк.

Үзәк сайлау комиссиясе мәгълүматларына караганда, Татарстанда 2722 сайлау участогы бар, анда республика халкы килә һәм ил Президентына теге яки бу кандидатлар өчен тавыш бирә ала. Сезнең сайлау участогыгызның кайда урнашканын (теркәлү урыны буенча) «Дәүләт хезмәтләре» сайты аша белергә мөмкин. Моның өчен шәхси кабинетка кереп, «Сайлаулар» бүлегенә басарга кирәк.

Шул ук мәгълүматны татарстанлылар Россия Үзәк сайлау комиссиясе сайтында таба алачак: http://www.cikrf.ru/digital-services/naydi-svoy-izbiratelnyy-uchastok/, участокларның эш режимы 08:00 сәгатьтән 20:00 сәгатькә кадәр дип билгеләнә. Шулай ук ТРда яшәүче 110 меңгә якын кеше «Мобиль сайлаучы» сервисы аша үзенә уңайлы сайлау участокларында тавыш бирәчәк. Өстәвенә, сайлаулар өчен яраклы төбәк буларак сайлаучыларның бер өлеше Татарстан, Мәскәү, Мәскәү өлкәсе, Санкт-Петербург һәм Ленобластьны сайлаган.

Өстәвенә, авыру, инвалидлыгы булган, үз-үзләренә хезмәт күрсәтә алмаган һәм башка җитди сәбәпләр аркасында сайлау участогына үзе килә алмаган сайлаучылар 17 мартта 14:00 сәгатькә кадәр участок сайлау комиссиясенә телдән яки язма рәвештә гариза бирергә хокуклы. Бу очракта 2024 елның 15-17 мартында сайлаучының өенә Үзәк сайлау комиссиясе әгъзалары һәм күзәтүчеләр киләчәк һәм сайлау участогына килмичә тавыш бирү мөмкинлеге бирәчәк.