Татарстан һәм Кытай шагыйрьләре һәм язучылары Татарстанның Иҗтимагый палатасында очраштылар

2023 елның 21 ноябре, сишәмбе

2023 елның 20 ноябрендә «Балалар һәм яшүсмерләр әдәбиятын үстерү перспективалары. Россия, Татарстан һәм Кытай тәҗрибәсе» түгәрәк өстәле узды. Оештыручылар – ТР Иҗтимагый палатасы ярдәме белән «Счастливые истории» хәйрия фонды.

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының Мәдәният һәм массакүләм матбугат чаралары мәсьәләләре буенча комиссиясе әгъзасы, «Казан утлары» журналының баш мөхәррире Рөстәм Галиуллин сәламләү сүзе белән мөрәҗәгать итте: «Бүгенге түгәрәк өстәлнең Иҗтимагый палатада булуы очраклы түгел. Чөнки балалар әсәрләрендә социаль проблемалар күп күтәрелә, иҗтимагый әһәмиятле мәсьәләләр күтәрелә. Киләчәктә без тагын да ныграк аралашырга тиеш».

Түгәрәк өстәл модераторы –филология фәннәре кандидаты, журналист, әдәбиятчы Надежда Ажгихина.

Очрашуда язучылар, шагыйрьләр, драматурглар, журналистлар, әдәби премияләр лауреатлары, китап басмалары редакторлары, шулай ук балалар һәм яшүсмерләр әдәбияты өлкәсендә Милли премия һәм «Глаголица» халыкара бәйсез әдәби премия катнашучылары һәм оештыручылары катнашты.

Очрашу кысаларында катнашучылар балалар һәм яшүсмерләр әдәбияты өлкәсендә тәҗрибә уртаклаштылар, Кытай һәм Татарстан ягыннан язучыларны һәм китап басмалары редакторларын тыңладылар, шулай ук 2023 елгы балалар һәм яшүсмерләр әдәбияты өлкәсендә милли премиягә «Балалар һәм яшүсмерләр өчен иң яхшы нәшрият проекты» дип аталган яңа номинация өстәләчәк дигән карар кабул иттеләр.

Исегезгә төшерәбез, 2023 елгы балалар һәм яшүсмерләр әдәбияты өлкәсендә Милли премиядә 7 номинация булды: «Балалар әдәбиятын үстерүгә керткән өлеше өчен», «Балалар өчен иң яхшы проза әсәре», «Яшүсмерләр өчен иң яхшы проза әсәре», «Балалар өчен иң яхшы шигъри әсәр», «Яшүсмерләр өчен иң яхшы шигъри әсәр», «Балалар һәм яшүсмерләр өчен иң яхшы иллюстрацияле китап».

Үз чиратында Кытай делегациясе Татарстан Республикасының казанышларына, хакимиятнең, бизнесның һәм җәмгыятьнең тезелеп торган эшенә югары бәя бирде, җылы кабул итүләре өчен рәхмәт белдерде.