ТР Иҗтимагый палатасы әгъзасы Артем Кузнецов Коррупциягә каршы тору комиссиясенең һәм Министрлык каршындагы Иҗтимагый советның киңәйтелгән утырышында катнашты

2023 елның 21 сентябре, пәнҗешәмбе

21 сентябрьда Фәнил Әһлиуллин ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры каршындагы Коррупциягә каршы тору комиссиясенең һәм ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы каршындагы Иҗтимагый советның киңәйтелгән утырышын уздырды. Уртак чара барышында комиссия һәм Иҗтимагый советның уртак компетенциясенә кагылышлы актуаль мәсьәләләр каралды:

- Министрлыкта дәүләт граждан хезмәткәрләренең, шулай ук Министрлыкта дәүләт граждан хезмәте вазифаларын биләүгә дәгъва итүчеләрнең Россия Федераль салым хезмәтенең «ЕГРЮЛ», «ЕГРИП» мәгълүмат базаларын кулланып эшкуарлык эшчәнлегендә катнашу таләпләрен үтәүне тикшерү турында.

- Татарстан Республикасы милкендәге дәүләт мөлкәтенең законлылыгын, нәтиҗәлелеген һәм максатчан файдалануын тикшереп тору турында.

- Мөлкәт һәм җир кишәрлекләре өчен аренда хакы буенча Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләре бюджетлары алдындагы бурычлар мониторингы.

-Коррупциягә каршы эш максатларында бәяләү эшчәнлеге өлкәсендә хакимият органнарына эксперт-консультация ярдәме оештыру турында.

- Министрлык эшчәнлеге юнәлешләре буенча иҗтимагый контроль функцияләрен гамәлгә ашыру турында.

Утырышта Татарстан Иҗтимагый палатасы әгъзасы Артем Кузнецов катнашты, ул җир 3 ел дәвамында кулланылмаса, җирләрне тартып алуны күздә тота торган РФ Гражданлык кодексының 284 маддәсен үтәү мәсьәләсен күтәрде.

«Россиядә бу статьяны үтәүнең юридик практикасы юк диярлек, чөнки милекчеләрне 3 елга бер тапкыр гына тикшерергә мөмкин, ә алар ташландык җирләрдә, мәсәлән, елына 3 чыршы утырталар да, җир кулланылган кебек. Минемчә, бу - акылсызлык. Ә безнең күп балалы гаиләләргә җир юк, чират елларга сузылды һәм перспективалар әлегә моңсу. Мондый хәл, нигездә, зур шәһәрләр янында. Татарстан монда да алуның беренче прецедентын булдыра алачагына ышанам. Әгәр авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җир булса, анда чүп үләне түгел, ә нәрсәдер яхшырак үстерелсен»,-дип хәбәр итте Артем Кузнецов.