Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы әгъзасы Ирина Әхмәтова Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм сәнәгатьчеләре ассоциациясенең хисап-сайлау җыелышында катнашты

2023 елның 6 июне, сишәмбе

Предприятиеләр һәм сәнәгатьчеләр ассоциациясе республиканың икътисади үсешендә мөһим роль уйный. Бу хакта Татарстан Республикасы Предприятиеләре һәм сәнәгатьчеләре ассоциациясенең гомуми хисап-сайлау җыелышында Рөстәм Миңнеханов белдерде. Чара Казан вертолет заводы территориясендә узды.

Ассоциация составында республиканың 100дән артык әйдәп баручы компаниясе бар. Берләшмәләр һәм холдинглар составына кергән предприятиеләрне исәпкә алганда, Ассоциация 250 гә якын предприятие һәм оешманы берләштерә. Алар республика сәнәгать продукциясе күләменең 70% җитештерә.

Очрашуда өч еллык эшкә йомгак ясадылар, сәнәгать сәясәте, икътисад үсеше һәм технологик модернизациянең төп мәсьәләләре турында фикер алыштылар.

Ассоциация президенты Александр Лаврентьев билгеләп үткәнчә, моңарчы күрелмәгән санкцияләр һәм логистик чикләүләр белән бәйле барлык катлаулылыкларга карамастан, күпчелек сәнәгать компанияләре 2022 елны уңышлы тәмамлады. Моңа республика һәм федераль хөкүмәт ягыннан зур ярдәм чаралары ярдәм итә. Хезмәт хакы үсеше, хезмәт базарының тотрыклылыгы тәэмин ителгән. 4,6 трлн сумлык продукция җитештерелгән һәм озатылган. Сәнәгать җитештерүе индексы 106,6% тәшкил итә. Төп капиталга инвестицияләр 10% ка арткан һәм 880 млрд сумнан артып киткән.

Ассоциация Уставы нигезендә, җыелышта алдагы өч елга җитәкче органнар сайланды. Ассоциация президенты итеп Александр Лаврентьев, ә Ассоциациянең генераль директоры итеп Алексей Пахомов яңадан сайланды.

Ахырда Республика Рәисе Ассоциация вәкилләренә Татарстанның берничә дәүләт бүләген тапшырды.