ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева КИУның социаль фикерләү мәктәбенең язгы сессиясендә катнашты

2023 елның 16 феврале, пәнҗешәмбе

Казан инновацион университетында социаль фикерләү мәктәбенең язгы сессиясе башланды. 14 һәм 15 февральдә лекцияләр белән икътисад фәннәре докторы, КИУның мактаулы профессоры, «Югары икътисад мәктәбе» Милли тикшеренү университеты вәкиле, Бөтенроссия җәмәгатьчелек фикерен өйрәнү үзәгенең фәнни җитәкчесе Иосиф Дискин чыгыш ясады.

Социаль фикерләү мәктәбенең язгы сессиясендә ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева, ТР Иҗтимагый палатасының мактаулы әгъзасы Анатолий Фомин, ТР Иҗтимагый палатасы рәисе урынбасары Асия Тимирясова катнашты.

Лекцияләр циклын ачып, беренче проректор, фәнни эшләр буенча проректор, юридик фәннәр докторы, профессор Игорь Бикеев һәм икътисад һәм стратегик үсеш буенча проректор, икътисад фәннәре кандидаты, доцент Лилия Воронцова спикерга Казан инновацион университеты белән иҗади юлын бүлешүе, һәрвакыт чакыруга җавап бирүе һәм югары уку йорты чараларында катнашуы өчен рәхмәт белдерделәр. Игорь Измаилович ассызыклаганча, «Иосиф Евгеньевич мәгълүматны биреп кенә калмый, ул булган процессларга аңлатма бирә, үзенең үсеш модельләрен тәкъдим итә».

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева КИУда социаль фикерләү мәктәбен үткәрү традициясе –  җитди һәм әһәмиятле сорауларга җаваплар алырга мөмкин булган үзенчәлекле таяну ноктасы һәм мәйданчык. «Мин безнең әлеге югары уку йорты белән тыгыз хезмәттәшлектә эшләвебезгә шат. Бу безнең фәнни һәм гамәли мәйданчык», –  дип өстәде Зилә Рәхимҗановна.

Университетның укытучылары һәм студентлары, шулай ук иҗтимагый оешмалар вәкилләре катнашкан лектор белән очрашу университетның конференц-залында узды. Моннан тыш, барлык теләүчеләр дә югары уку йортының youtube-каналында онлайн-трансляциягә кушылу мөмкинлегенә ия иде. Модератор булып КИУның проект офисы директоры, фәлсәфә фәннәре докторы профессор Олег Агапов чыгыш ясады.

«Россияне модернизацияләү: яңа мәсьәләләр һәм карарлар» лекциясе кысаларында «модернизация» һәм «модерн» дигән база төшенчәләре яктыртылды, «заманчалыкны» һәм «идеологияне» аңлау турында фикер алышынды. Спикер билгеләп үткәнчә, «модернизацияне примитив, стереотиплы аңлауның төп кимчелеге –  ул модернизациянең идеологик концептларына нигезләнгән, идеологик догмаларга нигезләнгән һәм реаль социаль регуляторлардан аерылган институциональ чараларга мөрәҗәгать итә». Шулай ук очрашу барышында Иосиф Евгеньевич модернизацияләүнең геосәяси тотрыксызлык, тынычлык тәртибен үзгәртеп кору, һәм «керемнең урта дәрәҗәсе тозагы» кебек чакыруларны һәм аларның куркынычларын атады.

«Социаль трансформация һәм гражданлык җәмгыятенең яңа бурычлары» лекциясендә трансформациянең «вебериан» моделе каралды. «Үзгәртеп кору процессларының нәтиҗәсе булып ике зур социаль үзгәреш тора – индивидуальләштерү һәм рациональләштерү», – дип билгеләде лектор. Шулай ук профессор Дискин веберов модернизациясен гомумиләштерүне һәм социаль трансформация концепциясен тәкъдим итте. Ул индивидуализм һәм социаль интеграция дәрәҗәсе кебек характеристикалар оппозициясеннән трансформацион үзгәрешләрнең магистраль һәм специфик траекторияләре барлыгы турындагы раслауның әһәмиятен аңлатты.

Йосыф Евгеньевичның ике лекциясе дә аудиториядә зур кызыксыну уятты. Күпләр теоретик белемнәрне генә түгел, гамәли җавапларны да алды.