2022 елның 17 июне, җомга

2022 елның 15 июнендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының Социаль юнәлешле коммерцияле булмаган оешмалар республика үзәгендә («Коммерцияле булмаган оешма йорты») Казан шәһәрендә абортларны комплекслы профилактикалауның «Плюс бер» федераль проекты кысаларында «Гаилә кыйммәтләрен саклау һәм абортларны профилактикалау» темасына түгәрәк өстәл узды.

Татарстан Республикасында «Плюс бер»  проекты ТР Министрлар кабинеты ярдәме белән «Татарстан тормыш өчен» дигән муниципальара программа кысаларында, шулай ук «+1 бала +1 бәхетле гаилә» проекты кысаларында РФ Президенты грантын кулланып тормышка ашырыла.

Түгәрәк өстәлдә 18 кеше катнашты: Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының Балаларга медицина ярдәмен һәм бала табуга ярдәм итү хезмәтен оештыру бүлегенең акушерлык һәм гинекология буенча әйдәп баручы консультанты Гайнанова Н. Н., Казан шәһәренең Сәламәтлек саклау идарәсе җитәкчесе урынбасары Хуҗиева Г. М., Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгының Балаларга өстәмә белем бирү бүлегенең әйдәп баручы киңәшчесе Федоров С. П., Яшьләр эшләре буенча министрлыкның патриотлык бүлегенең әйдәп баручы консультанты Мортазина Эльвира Роберт кызы, Халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәкләре Идел буе районы гаиләгә һәм балаларга ярдәм күрсәтү бүлеге мөдире Пастухова Ольга Игоревна, Казан шәһәренең баш штаттан тыш акушер-гинекологы Фаткуллина Лариса Сергеевна, 13 нче номерлы хатын-кызлар консультациясе мөдире А. С. Белобородова, «Умиление «Аналарны яклау үзәге» коммерцияле булмаган автоном оешманың әйдәп баручы психологы А. В. Фиогбе, «Умиление «Аналарны яклау үзәге» ата-аналар мәктәбе кураторы Шведак А. Р., социаль юнәлешле коммерцияле булмаган оешмаларның гаилә турындагы вәкилләре һ. б. катнашты.

Түгәрәк өстәлдә катнашучылар Россия Президенты В.В. Путинның 2021 елның 21 апрелендәге Федераль Җыенга Юлламасында «гадәттән тыш хәл» буларак тасвирланган илдәге демографик хәл турында борчылуларын белдерделәр һәм дәүләт башлыгы тарафыннан «Югары Милли өстенлек» буларак билгеләнгән Россия халкын саклау буенча ашыгыч комплекслы чаралар күрү кирәклеген билгеләп үттеләр.

Шулай ук түгәрәк өстәлдә катнашучылар бүген җәмгыять һәм дәүләтнең уртак тырышлыгы белән абортларны профилактикалау юлы белән туучылар санын арттыруга юнәлдерелгән конкрет чаралар күрү мөһим, дип белдерделәр.

Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының Балаларга медицина ярдәмен оештыру һәм бала табуга ярдәм итү хезмәтен оештыру бүлегенең акушерлык һәм гинекология буенча әйдәп баручы консультанты Н.Н. Гайнанова тынлык атнасын һәм йөклелекне өзүнең башка кагыйдәләрен үтәүнең мөһимлеген ассызыклады. Ул шулай ук «Умиление «Аналарны яклау үзәге» коммерцияле булмаган автоном оешмасы белән хезмәттәшлекнең нәтиҗәлелеген билгеләп үтте.

Түгәрәк өстәлдә статистика яңгырады: 2020 елда Татарстан Республикасында граждан хәле актларын дәүләт теркәвенә вәкаләтле органнар тарафыннан туу турында 41 888 акт, 2021дә – 41 216, 2022 елның 5 аенда 14 725 акт теркәлгән.

Шулай ук уңай динамика да билгеләп үтелде: 2020 елда ТРда 12616 аборт ясалган, 2021дә – 11645, бу 5,8% ка түбәнрәк. Рәсми статистикадан чыгып, хатын-кызлар ешрак өченче һәм аннан соңгы йөклелекне ясалма рәвештә өзәләр – 2539, икенче – 814, беренче – 416 (2022 елның гыйнвар-май мәгълүматлары буенча).

Яшьләр эшләре буенча министрлыкның патриотизм бүлеге әйдәп баручы консультанты Мортазина Эльвира Роберт кызы яшүсмерләр өчен, шул исәптән психолог белән нинди чаралар үткәрелүе турында сөйләде. Шулай ук ата – аналар һәм гаиләләр өчен очрашулар һәм конференцияләр үткәрелә, максаты-ата-аналар һәм яшүсмерләр коммуникацияләре өчен мәйданчык булдыру һәм ТРда ата-аналарның хәбәрдарлыгы дәрәҗәсен арттыру.

Шулай ук түгәрәк өстәлдә «Умиление» коммерцияле булмаган автоном оешмасы ТР Сәламәтлек саклау министрлыгы һәм Казан шәһәре сәламәтлек саклау идарәсе белән хатын-кызлар консультацияләре, табиблар өчен Эмоциональ яну синдромын профилактикалау буенча семинарлар оештыру темасы буенча хезмәттәшлек мәсьәләләре турында фикер алыштылар. Шулай ук балигъ булмаган кризислы йөкле хатын-кызлар белән алга таба да уртак эш алып бару кирәклеген билгеләделәр. Фиогбе Аида Владимировна («Умиление» үзәгенең әйдәп баручы психологы) 2020 елдан алып 2022 елның маена кадәр «плюс бер» проекты нәтиҗәләре турында сөйләде.

Түгәрәк өстәлдә катнашучылар күп балалы гаиләләргә ярдәм итү, ныгыту һәм яклау, абортлар проблемасына җәмәгатьчелек игътибарын җәлеп итү, репродуктив сәламәтлеккә җаваплы караш формалаштыру һәм традицион гаилә кыйммәтләрен саклау буенча секторара хезмәттәшлек итү максатында эшлекле төркем төзү кирәклеген таныдылар.