#БЕЗБЕРГӘ (#МЫВМЕСТЕ) – 2022 халыкара премиясенә гаризалар кабул итү бара

2022 елның 19 мае, пәнҗешәмбе

#БЕЗБЕРГӘ Халыкара Премиясенең бурычлары арасында: волонтерлар, коммерцияле булмаган оешмалар, бизнес һәм медиа өлкәләреннән социаль үзгәрешләр лидерларын ачыклау; аларны РФнең барлык субъектларында бергә #БЕЗБЕРГӘ төбәк клублары командаларына берләштерү; премия лауреатларына ярдәм итү; гражданнарның игътибарын Россия үсешенең милли максатларына җәлеп итү; иң яхшы социаль практикаларны тиражлау.

Премиягә гаризаны 12 июньгә кадәр премия.мывместе.рф сайтында һәм ДОБРО.РФ платформасында бирергә мөмкин.

Премиядә катнашучылар-кешеләргә ярдәм итүгә һәм тормыш сыйфатын яхшыртуга юнәлдерелгән социаль проектлар авторлары. Алар-14 яшьтән өлкәнрәк булган гражданнар, оешма һәм учреждениеләр. Шул исәптән: волонтерлар, коммерцияле булмаган оешмалар, хәйрия фондлары, белем бирү, мәдәни-ял учреждениеләре, шәхси эшмәкәрләр, урта һәм эре бизнес, массакүләм мәгълүмат чаралары, блогерлар һәм башкалар.

Гаризаларны түбәндәге номинацияләр буенча бирергә мөмкин:

• «Кешеләргә ярдәм»: социаль яклауга мохтаҗ гражданнар катеорияләрен яхшыртуга, социаль ярдәм күрсәтүгә, гадәттән тыш хәлләрдән яклау, югалган кешеләрне эзләү, куркынычсызлык культурасын үстерүгә юнәлдерелгән проектлар;
  • «Милләт сәламәтлеге»: психик һәм физик сәламәтлек, донорлык, сәламәтлек саклауны үстерү, физик культура, спорт һәм сәламәт яшәү рәвеше кыйммәтләрен алга этәрү өлкәсендәге проектлар;
  • «Мөмкинлекләр иле»: талантларны ачу һәм шәхес тәрбияләү, мәгариф, иреклелек, фән, патриотизм, мәдәни кыйммәтләрне һәм гореф-гадәтләрне үстерүгә, тарихи хәтерне саклауга юнәлдерелгән проектлар;
  • «Яшәү территориясе»: төбәкләр, шәһәр тирәлеге, туризм, илнең туристик җәлеп итүчәнлеген үстерүгә, әйләнә-тирә мохитне саклауга, экологияне саклауга һәм хайваннарны яклауга юнәлдерелгән проектлар;
  • «Җаваплы бизнес»: Бизнес тарафыннан гамәлгә ашырыла торган тармак проектлары;
  • «Социаль эшкуар»: Социаль эшкуар статусына ия кече һәм урта эшкуарлык субъектларыннан проектлар;
  • «Медиапроект»: медиамоһит проектлары;
  • «Зур тәнәфес»: 14-17 яшьлек катнашучылар проектлары;
  • «Социаль үзгәрешләр лидеры»: оешмаларның системалы озак сроклы программалары өчен.

Премия лауреатлары 3,5 млн. сумга кадәр грантлар алачак, бу узган сезон грантларыннан 1 млн.сумга күбрәк. Шулай ук Дәүләт бүләгенә «Фидәкарьлек өчен «аерым хөрмәтләү билгесе», Рунетның алдынгы мәйданчыкларында танылу, «милли проектлар партнеры» статусы, Петербург халыкара икътисадый форумында һәм Россия инвестицион форумында катнашу мөмкинлеге, Россия буйлап сәяхәт итү, Игелек челтәре үзәге ярдәмендә тиражлау мөмкинлеге бирелә. «Милли приоритетлар»дан: медиа белән тәэмин итү, иң яхшы практикалар җыентыгы ярдәмендә тиражлау һәм РФ Хөкүмәте Карары буенча бирелә торган «Милли приоритетлар партнеры» дәрәҗәле статусын алу мөмкинлеге. Моннан тыш, җиңүчеләр проектлары «Смартека» ның иң яхшы тәҗрибәләрен эзләү буенча сервис мәйданчыгында урнаштырылачак, анда лидерлар социаль-икътисади мәсьәләләрне хәл итү тәҗрибәсе белән уртаклашалар, төбәкләрнең тотрыклы үсешенә һәм милли проектларны гамәлгә ашыруга ярдәм итәләр.
Номинацияләрдә җиңүгә карамастан, проектлар шулай ук «Ел волонтеры», «Ел кешесе» һәм «Ел партнерлыгы» премияләренең махсус номинацияләрендә җиңүгә дәгъва кыла ала. Бу-проектлар авторлары үз өлешләре өчен дәрәҗәле статуслар. «Ел волонтеры» Россиядә волонтерлык хәрәкәтен үстерүгә керткән шәхси өлеше өчен бирелә. «Ел партнеры» – социаль әһәмиятле проектларны гамәлгә ашыруда партнерлар белән үзара файдалы нәтиҗәләргә ирешкән өчен бирелә. «Ел кешесе» - Россиядә Гражданлык җәмгыяте, үзара ярдәм мәдәнияте һәм хәйриячелек үсешенә аеруча зур өлеш керткән өчен бирелә.

Премияне Яшьләр эшләре буенча Федераль агентлык (Росмолодежь) һәм ДОБРО.РФ. платформасы оештыра.