7 декабрьгә кадәр Татарстанның алты министрлыгы эшендә төп максатлар өчен тавыш бирү дәвам итә

2021 елның 24 ноябре, чәршәмбе

2021 елның 23 ноябрендә «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгында 2022 елга министрлыкларның өстенлекле эш юнәлешләре өчен тавыш бирү барышы турында матбугат конференциясе узды. Республиканың алты министрлыгының максатларын һәм бурычларын формалаштыру проекты һәм министрлыкларның төп максатлары өчен тавыш бирүнең башлангыч нәтиҗәләре турында ТР ИП рәисе З.Р. Вәлиева, ТР ИП социаль мәсьәләләр һәм хәйриячелек комиссиясе рәисе, ТР Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгы каршындагы Иҗтимагый совет рәисе М. Н. Максимов сөйләде. Мәгариф һәм фән буенча ТР ИП комиссиясе рәисе, ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы каршындагы Иҗтимагый совет рәисе А.В. Тимирясова, ТР сәламәтлек саклау министрлыгы каршындагы Иҗтимагый совет рәисе, ТР ИП эксперты Ч.У. Мәхмүтов, "Казан талантлар ачык университеты 2.0" АКБО башкарма директоры, ТР Яшьләр эшләре буенча министрлыгы һәм ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы эксперты А. Ф. Акмалов катнаштылар.

2022 елга Татарстанның алты министрлыгының өстенлекле юнәлешләрен билгеләү буенча халык тавыш бирүендә төбәкнең 24 меңнән артык кешесе катнашкан инде.

2022 елга ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының җәмәгать тавыш бирүенә чыгарылган өстенлекле бурычлары арасында паллиатив ярдәм күләмен арттыру, авыл халкына медицина ярдәмен алу мөмкинлеген арттыру, иртә стадияләрдә яман шешләрнең ачыклануын арттыру, кан һәм аның компонентларының донорлары санын арттыру, Татарстан медицина оешмаларында органнарны трансплантацияләүне үткәрү практикасын киңәйтү.

Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы экспертлары китапханә фондының виртуаль ирекле файдалануда тәкъдим ителгән цифрлы документлары өлешен арттыру, Татарстан Республикасы язучылары турында бердәм электрон мәгълүмат базасын булдыру, музыка тыңлау өчен популяр цифрлы платформаларда кимендә 500 татар классик әсәрләрен урнаштыруны тәэмин итү һ.б. аерым экспертлар яшь режиссерларга республика белгечләрен һәм матди-техник ресурсларын җәлеп итеп, ике дебютлы кыска метражлы уен фильмын җитештерүдә ярдәм итүне күздә тотты.

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының өстенлекле бурычлары арасында – теркәлгән эшсезлекнең артуына юл куймау, яшәү минимумыннан түбәнрәк керемле гражданнар санын киметү, социаль хезмәт күрсәтү оешмаларында: инвалид балалар, инвалидлар һ. б.ны реабилитацияләү.

Халык тарафыннан ярдәм ителгән очракта, республикада «Татарстан Республикасында яшь гаиләләрне торак белән тәэмин итү» программасы буенча торак сатып алу (төзү) хокукы турында таныклык алу һәм исәпкә кую өчен цифрлы сервис, шулай ук «Татарстан яшьләре» бердәм цифрлы платформасы барлыкка килергә мөмкин. ТР Яшьләр эшләре, спорт һәм туризм министрлыгының экспертлар бергәлеге инициативасы белән эшләнгән башка өстенлекләреннән берсе – Интернет челтәрендә яшьләрнең куркынычсыз үз-үзләрен тотышы культурасын һәм күнекмәләрен формалаштыру буенча чаралар комплексын эшләү һәм тормышка ашыру, авыл яшьләренең яшьләр проектларына ярдәм итүе һәм башкалар.

ТР Мәгариф һәм фән министрлыгының Халыкның тавыш бирүенә чыгарылган өстенлекләре арасында – укуны тәмамлаганнан соң 3 елдан артык мәктәптә эшләгән укытучылар өлешен арттыру, «Классның тәрбия эшчәнлеге системасын психологик-педагогик яктан тәэмин итү» программасы буенча укучыларның 80% тан да ким булмаган криминаль субкультураларга каршы чаралар белән тәэмин итү, 2000нән дә ким булмаган сыйныф җитәкчеләренең квалификациясен күтәрү.

20 яңа спорт корылмасын төзү, гамәлдәге спорт объектларын капиталь ремонтлау, Россия спорт җыелма командаларына кандидатлар исемлегенә кертелгән спортчылар санын арттыру, ташламалы категорияләр өчен физик культура-сәламәтләндерү һәм спорт хезмәтләренең финанс мөмкинлеген анализлау, социаль яктан якланган һәм аз тәэмин ителгән халык төркемнәрен түләүсез яки ташламалы хезмәтләр белән тәэмин итү өчен бердәм механизмнарны эшләү максатларында әлеге һәм башка күп кенә бурычларны ТР Яшьләр эшләре, спорт һәм туризм министрлыгы һәм ведомствоның Иҗтимагый советы алдына куйды. Алар 2022 елда Министрлыкның халык алдында торган максатлары булырмы-юкмы-халыкның тавыш бирү нәтиҗәләренә бәйле булачак.

Тавыш бирү 7 декабрьгә кадәр ТР Дәүләт хезмәтләре порталында яки турыдан-туры сылтама буенча дәвам итәчәк: https://open.tatarstan.ru/polls/
Министрлык экспертлары формалаштырган максатлар һәм бурычлар өчен тавыш биреп кенә калмыйча, үз вариантларын да тәкъдим итәргә мөмкин.

Проект турында тулырак мәгълүмат http://publictasks.tatarstan.ru махсус порталында, ТР Иҗтимагый палата сайтында  https://oprt.tatarstan.ru/pilotniy-proekt-po-publichnomu-formirovaniyu-tsele.htm, шулай ук ведомстволар сайтларында «Максатларны һәм бурычларны ачыктан-ачык формалаштыру» бүлегендә. Шунда ук алдагы елларда һәм агымдагы 2021 елда министрлыкларның өстенлекләрен үтәү нәтиҗәләре белән танышырга мөмкин.

2022 елга министрлыклар эшчәнлегенең өстенлекле юнәлешләре турында матбугат конференциясе https://www.youtube.com/watch?v=K_JAsqmveRM&t=201s