ТР Иҗтимагый палатасында COVID-19 пандемиясе чорында медицина ярдәмен оештыру мәсьәләләре буенча «кайнар линия» булды

2021 елның 22 ноябре, дүшәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасында COVID-19 пандемиясе чорында медицина ярдәмен оештыру мәсьәләләре буенча «кайнар линия» булды. Республика халкын борчыган сорауларга Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрының беренче урынбасары Альмир Абашев, баш штаттан тыш белгеч-эпидемиолог Дмитрий Лопушов, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының сәламәтлек саклау һәм экология комиссиясе рәисе Владимир Менделеевич һәм Иҗтимагый палатаның сәламәтлек саклау һәм экология комиссиясе әгъзасы Тимур Бикмуллин җавап бирделәр.

"Кайнар линия" барышында республиканың 23 кешесе һөнәри консультация алды. Барлык килгән сораулар буенча аңлатмалар һәм киңәшләр бирелде. Гражданнарның күпчелек мөрәҗәгатьләре киләчәктә карарлар кабул итү өчен сәламәтлек саклау министрлыгына җибәрелде.

Халыкны бигрәк тә QR кодлар һәм медицина отводлары алу, аутоиммуналь авырулар белән авыручылар өчен дарулар җитмәү, ташламалы дарулар алуда кыенлыклар, табиб-терапевтларга кабул итүгә язылу мөмкинлеге булмау, шулай ук рецептура даруларын алуда һәм COVID-19дан бушлай препаратларны кемгә алу мөмкинлеге булу турында сораулар кызыксындырды.

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының сәламәтлек саклау һәм экология буенча комиссиясе әгъзалары әлеге мәсьәләләрне хәл итүне тикшереп торалар.