ТР Иҗтимагый палатасы әгъзасы Асия Тимирясова TCI-2021 Халыкара форумында катнашты

2021 елның 22 сентябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының мәгариф һәм фән комиссиясе рәисе Асия Тимирясова үз чыгышында гуманитар проектларны гамәлгә ашыру кысаларында Татарстан мәгариф системасының, гражданлык катнашындагы институтларның һәм кече бизнесның хезмәттәшлек итү тәҗрибәсе турында җентекләп сөйләде. Аның җитәкчелегендәге В.Г. Тимирясов исемендәге Казан инновацион университеты «Яшь профессионаллар» (WorldSkills Russia) хәрәкәтенең актив катнашучысы, сәүдә, кунакчыллык, сервис һәм хезмәт күрсәтү өлкәсендә фәнни-белем бирү кластерының якорь югары уку йорты, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы, Стратегик инициативалар агентлыгы, Татарстан Респуков рестораторлары һәм отельерлары ассоциациясе, Рус география җәмгыятенең региональ бүлекчәсе, Туристлык волонтерлары ассамблеясе, муниципалитетлар белән янәшә күп кенә уртак иҗтимагый әһәмиятле программалар гамәлгә ашыра.

TCI-2021 Глобаль форумында катнашучыларны кадрлар әзерләүдә кадрлар партнерлары белән челтәр хезмәттәшлеге, студентларның гамәли компетенцияләрен үстерү өчен креатив киңлекләр булдыру, авыл һәм табигый территорияләрнең туристлык потенциалын ачу буенча озак сроклы концепцияләр эшләү һәм кертү кызыксындырды. Бу проектларның күбесе территорияне комплекслы үстерүгә этәргеч биреп кенә калмады, муниципалитетларда гражданлык активлыгына яңа этәргеч тә бирде.

Асия Витальевна ассызыклаганча, көчле тикшеренү һәм креатив потенциалга ия булган, яшьләр бергәлеге энергетикасын туплаган хәлдә, университетлар территорияләр икътисадын модернизацияләү процессларында катнаша, иҗтимагый мохиткә һәм гражданнарның тормыш сыйфатына уңай йогынты ясый алалар. "Университетлар икътисади һәм социомәдәни үсеш мониторингы алып барыла һәм төбәкләрнең актуаль проблемаларын хәл итү эшләнә торган "фикер фабрикалары" булырга тиеш", - дип белдерде ул.

TCI Network - халыкара коммерцияле булмаган хөкүмәтнеке булмаган челтәр, аның әгъзалары кластерлы үзара хезмәттәшлек, региональ конкурентлык сәләте һәм барлык континентларда инновацияләргә ярдәм итү мәсьәләләрен тикшерәләр. Ул 1998 елда төзелгән һәм дөньяның 111 иленнән 9000 экспертны берләштерә. TCI ның кластерлар һәм инновацион экосистемалар практикасын өйрәнүгә юнәлтелгән даими форумнары, гадәттәгечә, иҗтимагый дипломатиянең дөнья үзәкләрендә уза. Казан 2021 елда TCI глобаль форумын үткәрү урыны итеп юкка гына сайланмаган. Оешма экспертлары гражданнар инициативаларын кластерлы процессларга интеграцияләү технологияләрен, Татарстан тәҗрибәсен регионнарны үстерүнең стратегик программаларына иҗтимагый йогынты ясауда өйрәнү һәм тарату белән кызыксыналар.