Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының иҗтимагый күзәтү үзәге үз эшен дәвам итә

2021 елның 18 сентябре, шимбә

18 сентябрь иртәсендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы әгъзалары Казанның IT-паркында каршы алды, чөнки анда Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының җәмәгатьчелек күзәтүе үзәге эшен дәвам итте.

ТР Иҗтимагый палата әгъзалары - тавыш бирүне контрольдә тоту буенча Координация советы рәисе, РФ ИП рәисе урынбасары Мөнир Гафиятуллин, ТР ИП рәисе урынбасары Анастасия Исаева, ТР ИП әгъзалары Римма Гыйльмеева, Евгений Гибин, Кузьма Морозов, Илсөяр Гарифуллина, Ирек Закиров, Радий Зарипов, Рафаэль Шакирҗанов, Артур Мостаев, Андрей Королев, Александр Поляков, Тимур Сафин, Фәрит Сафин, ТР ИП экспертлары Олег Агапов, Валентин Паймухин республикада сайлау процессының барышын үзләре күзәтте һәм башка күзәтүчеләргә ярдәм итте .

Бу көнне үзәккә репортажлар әзерләүче һәм бер үк вакытта күзәтүдә дә катнашкан массакүләм мәгълүмат чаралары вәкилләре дә килде.

Казахстан Республикасы Үзәк сайлау комиссиясе вәкилләре дә бар иде, алар Татарстанда сайлаулар барышын җәмәгатьчелек күзәтүе үзәге эшен югары бәяләделәр.

Иҗтимагый күзәтү үзәгендә булган IT-парктан ук ТР ИП рәисе урынбасары, тавыш бирүне иҗтимагый контрольдә тоту буенча ТР Координация советы җитәкчесе Мөнир Гафиятуллин, ТР Иҗтимагый палатасының тавыш бирүне иҗтимагый контрольдә тоту буенча Координация советы әгъзасы Тимур Какохо, ТР ИП әгъзалары Андрей Большаков, Радий Зарипов «Минем тавыш» форумында катнаштылар, аның барышында ТР тәҗрибәсе һәм РФ Дәүләт Думасына сайлаулар үзенчәлекләре турында фикер алыштылар. Мөнир Гафиятуллин ТР ИП Иҗтимагый күзәтү үзәге эшенең башлангыч нәтиҗәләре турында сөйләде. Тимур Какохо күзәтүчеләрнең һәм сайлаучыларның активлыгы турындагы фикерләре белән уртаклашты: «Тавыш бирү ачык рәвештә бара. Күзәтүчеләр сайлау участокларында катнашалар, тавыш бирү барышын тикшереп торалар». Андрей Большаков билгеләп үткәнчә, сайлау процессына планлы рәвештә кертелә торган технологияләр Татарстанда сайлауларның үтә күренмәлелеген һәм легитимлыгын тәэмин итә.

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева Бавария Ландтаганың халыкара экспертлары – депутатлары Кристиан Франк Ульрих Хенкель һәм Ульрих Сингер, Сирия Гарәп Республикасының халык Советы депутаты Мәхмүд Альхасан, Сирия Гарәп Республикасының Халык Советы депутаты Самир Хаджар белән очрашты. Алар бергә №455 сайлау участогында №181 күппрофильле мәктәптә булдылар, анда сайлауларны оештыру һәм җәмәгать күзәтүен оештыру тәҗрибәсе белән таныштылар.

Лаеш районының участок сайлау комиссияләрендә халыкара экспертлар ТР ИП рәисе урынбасары Тимур Кадыйров белән бергә булдылар. Халыкара экспертлар сәяси партия вәкилләренең һәм иҗтимагый күзәтүчеләрнең югары активлыгын билгеләп үтте.