Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасында Ата-аналар советының гражданлык җәмгыяте үсешендә роле турында фикер алыштылар

2021 елның 28 июле, чәршәмбе

16 июльдә «Ата-аналар һәм мәктәп: мәнфәгатьләрне килештерүгә һәм уртак гамәлләргә» дигән күчмә семинар-тренинг кысаларында узган «Тәрбия мәсьәләләрендә гаилә һәм мәктәп потенциалын берләштерүгә ярдәм итүче компетентлы ата-аналар бергәлеген формалаштыру» дигән конференциядә Чистай, Актаныш, Алексеевск районнарының ата-аналар һәм белем бирү оешмаларының балалар тәрбияләүдә үзара хезмәттәшлеге, ата-аналар һәм туклану сыйфатын ата-аналар контролен оештыру, социаль челтәрләрдә ата-аналарга психологик-педагогик белем бирү буенча тәҗрибәсе тәкъдим ителде.

Наталья Реснянская, ТР Иҗтимагый палата әгъзасы, "Егоза" мәгариф үзәге" коммерцияле булмаган автоном оешмасы директоры, конференцияне ачып,  ышанычның мәгарифтә дә, гражданлык җәмгыятен төзүдә дә нигез булуын билгеләп үтте. Аның сүзләренчә, барлык этапларда да – укучылар, гаиләләр, педагоглар, җитәкчелек арасында ышанычсыз – югары белем бирү нәтиҗәләре дә, сыйфатлы идарә карарлары да, яңа технологияләр кертү дә булырга тиеш түгел.

ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева үз чыгышында мәгариф институтын үзгәртеп коруның агымдагы процесслары мәгариф системасының ачыклыгын тәэмин итүне, ата-аналар җәмәгатьчелеген мәгариф белән идарә итүгә җәлеп итүне күз алдында тотуын ассызыклады.

Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы каршындагы Ата-аналар республика советы рәисе Наталья Фролова, елдан-ел республиканың белем бирү оешмалары ата-аналар белән үзара хезмәттәшлектә елдан-ел ачыграк, кызыксынучанрак булачак дигән ышаныч белдерде.

Татарстанда 2020 елдан башлап һәр муниципаль районның бер вәкиле кергән Ата-аналар республика советы эшли. Бу актив тормыш һәм гражданлык позициясе булган кешеләр. Ата-аналар советы тарафыннан хәл ителгән иң мөһим мәсьәләләрнең берсе-мәктәпләрдә туклану сыйфатын контрольдә тоту. Зур эш башкарылды: методик тәкъдимнәр, ата-ананың эш блогы чыгарылды, уку елында 2565 ата-аналар рейды үткәрелде.

Конференциядә Республика ата-аналар советы вәкилләре, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министры урынбасары Алсу Әсәдуллина, Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ идарәсе башлыгы урынбасары Дамир Бикмөхәммәтов, мәгариф һәм фән буенча Татарстан Республикасы комиссиясе әгъзалары катнашты.