Казан каратистлары "ката" буенча халыкара онлайн ярышларында призер булдылар

2021 елның 15 июле, пәнҗешәмбе

2021 елның 8-10 июлендә Бөекбритания башкаласы Лондон шәһәрендә онлайн форматында "Goju-ryu karatedo Seiwakai International" каратэ халыкара оешмасы чемпионаты буенча ярышлар узды.

Чарада Бөекбритания, АКШ, Гонконг, Индонезия, көньяк АФРИКА республикасы, Австралия, Шри-Ланка, Филиппин һәм Россиядән 125 каратист катнашты.

Александр Даренков, ТР буенча Россия көрәш сәнгате берлеге Башкарма комитеты җитәкчесе (ТР Спорт министрлыгының Иҗтимагый советы әгъзасы): «Россияне ярышларда бары тик Казан спортчылары - безнең халыкара дәрәҗәдәге Татарстан мастеры, ТР Годзю-рю каратэ федерациясе президенты Рафаэль Сәмигуллин гына тәкъдим итте. Биш спортчы арасында үз категорияләрендә бронза медальләрне Алексеев Никита (1 дан) һәм Куляев Самат (1 дан) яулады", - дип билгеләп узды.

Годзю-рю каратэның төп окинав стильләренең берсе, анда каты һәм йомшак техника комбинацияләре Берләшкән. Годзю-рю хәрби сәнгате кешенең эчке энергетикасын куллана. Каратэ Годзю-рю нигезендә якын сугыш техникасы ята, ул терсәкләр, тезләр сугу, ташлау техникасы, партерда басып алу һәм хәтта көрәшне үз эченә ала. Заманча спорт каратэыннан энергетика юнәлеше һәм югары хәрби нәтиҗәлелек белән аерылып тора.