18 июньнән 20 июньгә кадәр «Элбэдэн» хәрби уеннары тарихи реконструкция фестивале узачак

2021 елның 3 июне, пәнҗешәмбе

18-20 июньдә Советлар Союзы герое, Брест крепостеның легендар сакчысы П.М. Гаврилов ватанында Татарстан Республикасы Питрәч районы Альвидино авылында өченче тапкыр «Элбэдэн» хәрби уеннары» тарихи реконструкция фестивале узачак.

2021ел фестивалендә Россиянең һәм Беларусь Республикасының хәрби-тарихи клублары катнашында өч реконструкция яңартылачак: «Көнбатыш Буг елгасы Вермахт гаскәрләрен фотога төшерү», «Брестская крепость. Басылу" һәм "Брест крепосте. Кайту».  Фестивальдә 250 реконструктор, 30 берәмлек хәрби техника һәм авиация катнашуы планлаштырыла.

Фестиваль кысаларында «Җиңү авазы - Жину авазы» республика фестивале узачак, 10 тематик мәйданчык оештырылачак: «Ретромобиль», 40 нчы еллар биюләренә өйрәтелгән «Рио-рита» күргәзмәсе, «Бөек Ватан сугышы госпитальләре эшенең уникаль музей экспозициясе, сугыш коралларын, коралларын, формаларын, бүләкләрен өйрәнү квест-уены, КА сугышчыларының бүләкләрен, СХП-тир, С.Смирновның «Брестская крепость» китабы авторы С.Смирновның лекториясе, тарихчы Р.Алиев, спорт музее эше, концерт мәйданчыклары һәм башкалар.

Гаврилов кушуы буенча, Бөек Ватан сугышы вакыйгаларыннан тыш - фестивальдә десантчылар, җайдаклар һәм парашютчылар чыгышлары, атта йөрүчеләр егетләре чыгышлары күрсәтелде, яшьләр арасында спортның хәрби-гамәли төрләре буенча республика чемпионаты үткәрелде.

Вакыйга кунаклары өчен мастер-класслар, интерактив мәйданчыклар, сувенир кибетләр, фудкорт, фотозоналар әзерләнгән, яшәү өчен глэмпинг җиһазландырылган.

Вакыйга өчен Брест крепостеның Көнчыгыш форты, Гаврилов капониры, Кобрин капкасы, окоплар, блиндажлар һәм башка декорацияләр төзелгән.

Фестивальне оештыручылар: «Татарстан Республикасының Питрәч якташлык җәмгыяте» иҗтимагый оешмасы, Питрәч районының башкарма комитеты һәм «Витязь» ВИК. Чара Яшьләр эшләре буенча федераль агентлык (Росмолодежь), “Патриот”ны, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, Югары Кызыл Байрак училищесы, “Татарстан Республикасы буенча десантчылар берлеге” мәгариф оешмасы, “ТР АЯБ” ТИО ярдәмендә узды.

Фестиваль Россиянең иң яхшы 200 вакыйгасы исемлегенә керә һәм вакыйгаларның Милли календарена, «Russian Event Awards» милли премиясе лауреаты, «Тарихи юнәлешнең иң яхшы вакыйгасы» (2019г), «Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 75-еллыгына багышланган иң яхшы вакыйга» номинациясендә Премия җиңүчесе (2020г), «Туризм лидерлары» республика конкурсы җиңүчесе (2019г) «Ел ачышы» номинациясендә җиңүчесе кертелде.

Фестиваль турында тулырак www.Elbeden.ru. Катнашучыларның яше 6+. Керү ирекле.