Егетләр һәм кызлар арасында автомобиль ярышы буенча республика конкурсы узды

2021 елның 14 апреле, чәршәмбе

2021 елның 8-9 апрелендә Россия Эчке эшләр министрлыгының Казан шәһәре буенча ЮХИДИ базасында Дәүләт автоинспекциясенең 85 еллыгына багышланган егетләр һәм кызлар арасында автомобиль ярышы буенча республика конкурсы узды.

Яшүсмерләр арасында автомобиль ярышлары - балалар автомобиль спорты, аннан күп кенә атаклы узышчылар, мәсәлән, Виталий Петров башлаган. 1973 елда СССР Эчке эшләр министрлыгының Баш идарәсе инициативасы белән юл хәрәкәте инспекторлары отрядлары оештырыла, аларда әлеге дисциплина барлыкка килә дә инде. Яшүсмерләр автоярышлары буенча беренче Бөтенроссия чемпионаты 1996 елда Ростов-на-Дону шәһәрендә үткәрелде.
Автомобиль спортының бу төре инде егерме елдан артык булуга карамастан, автоспорт сөючеләрнең күбесе аның турында берни дә белми.

Барлык ярышларның беренче өлеше-юл хәрәкәте кагыйдәләре. Бу этап барышында катнашучыларга төрле билетлардан 20 юл хәрәкәте кагыйдәләре сорауларына җавап бирергә туры киләчәк һәм дөрес кенә түгел, ә тиз дә, чөнки бу ярышның бер өлеше, аның нәтиҗәләре буенча да бүләклиләр, шулай ук аның абсолют зачетта нәтиҗәсе бар. Нәтиҗә түбәндәгечә исәпләнә: беренче урынны барысыннан да тизрәк һәм хаталарсыз хәл иткән кеше ала, аның артыннан тизлек һәм хаталарсыз икенче урында бара.
Икенче этап — фигуралы йөртү яки "классика". Асфальт мәйданда фигуралар куела. Аларның кайберләре ДАИда узган имтиханнарда катнаша, әмма күп төрле ярышларда алар катлаулы. Һәр ватылган баганага штраф салына.

8 апрельдә конкурсның шәһәр этабы узды, анда Татарстан Республикасы ДОСААФ Казан автомәктәбе командасы 2 нче мактаулы урынны алды.

9 апрель-Республика конкурсының зона этабы.

Урыннар түбәндәгечә бүленде::

- Балалар һәм яшүсмерләр автомәктәбе