Беренче Майның яңаны тудыру көче

2024 елның 1 мае, чәршәмбе

Традиция буенча, Беренче Май – язның шатлыклы көннәренең берсе генә түгел. Төрле һөнәр ияләренең миллионлаган вәкилләре бу көнне чын иҗат бәйрәме буларак кабул итәләр, эшчеләр, фәнни-иҗат коллективлары һәм хезмәт династияләре бердәмлеге факторы буларак, аларның тырышлыгы белән шәһәрләр һәм авыллар бизәлә, җитештерүнең мөһим тармаклары үсеш ала һәм халыкка кирәкле хезмәтләр күрсәтелә.

Вакытның туктаусыз агымы, социаль-икътисадый шартларда бара торган үзгәрешләр белән һәм иҗтимагый мөнәсәбәтләрдә, сәнәгать хезмәткәрләренең яңа буыны, авыл хезмәтчәннәре, эшлеклеләре, мәдәният, мәгариф һәм сәламәтлек саклау өлкәләрендә Беренче майны бәйрәм итү традицияләре белән кадерле. Бүген бәйрәм әйләнәсенә вакыт таләп иткән яңа белгечлекләр хезмәткәрләре керә, остазлар югары бәяләнә, алар югары җитештерүчәнлекле хезмәткә яңа буынны берләштерә.

Хәзерге Беренче Май үзенчәлекле. 2024 ел Россия Федерациясе Президенты В.В. Путин тарафыннан Гаилә елы дип игълан ителде, аның максаты - гаиләне саклау өлкәсендә дәүләт сәясәтен популярлаштыру, традицион гаилә кыйммәтләрен саклау. Шуңа бәйле рәвештә, Беренче Май бәйрәме берләшү һәм коллектив тәрбия, иминлек һәм чәчәк ату хакына иҗат итү, яңаны төзү күнекмәләрен үстерү өчен искиткеч чара булып хезмәт итә.

Гадәттә, хезмәт коллективларында бер һөнәр белән генә түгел, гаилә бәйләнешләре белән дә берләшкән кешеләр эшли. Иң яхшы хезмәт коллективларының тарихы - предприятие, республика тарихының бер өлеше. Татарстанның горурлыгы - һөнәрләре яшәү мәгънәсе, үз илләре, республикалары, шәһәрләре һәм районнарына хезмәт итү булган данлыклы коллективлар, үз эшләренең чын осталары булып торалар.

Беренче Май көнендә без хезмәт династияләрен аеруча хөрмәт итәбез, алар хезмәт тәрбиясе, тәҗрибә, белем бирү мәктәбе булып хезмәт итәләр, гаиләләренең яхшы исемен һәм данын сакларга, җыелган күнекмәләр һәм осталык багажын арттырырга омтылалар. Мондый мөнәсәбәтнең мисалы булып тимер юлчыларның хезмәт династиясе, Парыгин-Лапшиннар гаиләсе тора. Гаиләнең гомуми хезмәт стажы 700 елдан артык ел тәшкил итә, алар 19 тимер юл белгечлеге үзләштергәннәр.

230 ел дәвамында Татарстан суднолар төзү авангардында А.М. Горький исемендәге Яшел Үзән заводының Адагамов-Гатиятуллиннарның корабль династиясе вәкилләре эшли. Династиягә нигез салучылар Ринат Сөнгатович белән Роза Лотфулла кызы гомер буе суднолар төзелешенә багышлаганнар. Алар артыннан балалары, оныклары да киткән.

Сафиннар һәм Гайфуллиннар гаиләсен «КАМАЗ» берләштерде. Династиянең өлкән буын вәкилләре язмышын берләштергән предприятие очрашу һәм аларның балаларының гаиләсен булдыру урынына әверелә. Ата-аналар аларга төп кыйммәтләрне: кешеләргә, хезмәткә, сайлаган эшкә мәхәббәтне тапшырганнар.

Мондый хезмәтчәннәр ярдәмендә иҗади традицияләр үсә, республиканың төрле тармаклардагы уңышлары тәэмин ителә, шәһәрләребез һәм авылларыбыз төзекләндерелә һәм уңайлырак була бара.

Традицион Беренче май көне барлык татарстанлыларның киләчәк уңышларына нигез булсын! Сезгә иминлек, тынычлык һәм яхшылык!

Зилә Вәлиева,

Татарстан Республикасы Иҗтимагый Палатасы Рәисе