ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары социаль сәясәт комитеты утырышында катнаштылар

2024 елның 11 апреле, пәнҗешәмбе

Бүген Cоциаль сәясәт комитетының һәм rомитет каршындагы Экспертлар советының уртак утырышында республика Министрлар Кабинетының 2023 ел эшчәнлеге нәтиҗәләре турындагы хисап каралды. Моннан тыш, парламентарийлар гражданнарга наркологик ярдәм күрсәтү мәсьәләләре турында фикер алыштылар, шулай ук физик культура һәм спорт турында республика законына үзгәрешләр кертү турындагы закон проектын карадылар.

Утырышта ТР Иҗтимагый палатасының мактаулы әгъзасы Маргарита Максимова һәм Социаль мәсьәләләр, хәйриячелек һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү буенча комиссия әгъзасы Артем Кузнецов катнашты.

Комитет утырышында хөкүмәт эше турында хисапны икътисад министрының беренче урынбасары Олег Пелевин тәкъдим итте. Ул билгеләп үткәнчә, Татарстан Республикасы Рәисе тарафыннан парламентка кертелгән документта республиканың социаль-икътисади үсеше турында җентекле мәгълүмат бирелгән, шулай ук Хисап өстендә эш кысаларында Дәүләт Советы депутатлары тарафыннан элегрәк җибәрелгән 47 сорауга җавап бирелгән.

Олег Пелевин икътисади үсешнең төп параметрларына җентекләп тукталды. Икътисад министрының беренче урынбасары илкүләм проектларны гамәлгә ашыру мәсьәләләренә аерым тукталды. Узган ел Татарстанда 13 илкүләм проект кысаларында 50 төбәк проекты гамәлгә ашырылган. Финанслау күләме 46 млрд сум тәшкил иткән. Быел илкүләм проектларны финанслауга 25,8 млрд сум юнәлдереләчәк. Республикада социаль учреждениеләрнең матди-техник базасын төзү, ремонтлау һәм яхшырту, шулай ук гаиләләргә һәм бизнеска ярдәм күрсәтү буенча чаралар дәвам итәчәк.

Комитет утырышында наркологик ярдәм күрсәтү мәсьәләләренә аерым тукталдылар. Республика клиник наркология диспансерының баш табибы Ренат Уткелбаев билгеләп үткәнчә, хәзерге вакытта наркология ярдәме ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының Казандагы Республика клиник наркология диспансеры һәм аның Чаллы, Түбән Кама, Әлмәт шәһәрләрендәге филиаллары, и. В.М. Бехтерев, үзәк район хастаханәләренең наркология кабинетлары базасында күрсәтелә.

Бүген комитет утырышында физик культура һәм спорт турында республика законына үзгәрешләр кертү турында закон проекты каралды. Республика законнарын федераль законнарга туры китерү максатыннан эшләнгән документ физик культура һәм спорт субъектлары санына хәрби-гамәли һәм хезмәт итү-гамәли спорт төрләрен үстерүдә катнашучы иҗтимагый-дәүләт оешмаларын, шулай ук спорт медицинасы буенча белгечләрне кертә. Шул ук вакытта дәүләт хакимияте органнары республика бюджеты акчалары хисабына хәрби-гамәли һәм хезмәт итү-гамәли спорт төрләрен үстерүгә ярдәм итәргә хокуклы.