Татарстан Иҗтимагый палатасы һәм «Бердәм Россия» сайлауларны күзәтү турында килештеләр

2024 елның 1 феврале, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы һәм «Бердәм Россия» партиясенең төбәк бүлеге бүген 15, 16 һәм 17 мартта узачак Россия Президентын сайлауны һәм алдагы өч ел дәвамында узачак төрле дәрәҗәдәге сайлауларны күзәтү өлкәсендә хезмәттәшлек турында килешүгә кул куйдылар.

Килешүгә Татарстан Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева һәм «Бердәм Россия» партиясенең Татарстан бүлекчәсе төбәк башкарма комитеты җитәкчесе Марат Сәмигуллин кул куйдылар.

«Бу килешү бик мөһим. «Бердәм Россия»нең төбәк бүлеге мондый килешүгә беренче тапкыр гына кул куймый. Элек без 2020 елда төзедек. Алдагы 3 елда зур электораль цикл булачак: быел март аенда Россия Президентын сайлаудан тыш, сентябрьдә безне ТР Дәүләт Советына сайлаулар көтә, киләсе елга – республика җитәкчесен сайлаулар, 2026 елда – Дәүләт Думасына сайлаулар. Әлеге килешү кысаларында сайлауларның барлык дәрәҗәләрен җәмәгатьчелек күзәтүе белән тәэмин итү буенча уртак, дус, нәтиҗәле эш башкарылыр дип өметләнәм», – диде Сәмигуллин.

Татарстан Иҗтимагый палатасы башлыгы Зилә Вәлиева ассызыклаганча, төбәктәге сайлаулар инде берничә цикл дәвамында яшьләрнең актив катнашуы белән характерлана – өстәвенә, сайлаучылар һәм күзәтүчеләр буларак та.

«Бездә берничә яшьләр оешмасы белән сайлауларны күзәтү турында шундый килешүләр имзаланды инде. Бу – республика предприятиеләрендә эшләүче яшьләр оешмалары, Татарстан Республикасының Аграр яшьләр берләшмәсе, ТР Студентлар лигасы, студентлар отрядлары. Төрле коммерцияле булмаган оешмалар бар, алар шулай ук яшьләр җитәкчелегендә, һәм алар да катнашалар», – дип сөйләде Зилә Вәлиева.

Ул ассызыклаганча, җәмәгатьчелек күзәтүе бик яхшы мәктәп, чөнки сайлаулар турында ишетеп түгел, ә аларның бөтен механизмын күреп белергә мөмкинлек бирә. Шул исәптән тавышларны санауда да катнашырга, сайлау комиссияләре эшен оештыру белән җентекләп танышырга һ. б.

«Бу чыннан да бик зур эш, анда сайлау комиссияләренең күп әгъзалары катнаша, һәм соңгы елларда барлык сайлауларны җәмәгать күзәтүчеләреннән башка күз алдына китерү авыр. Бу безнең сайлауларның аерылгысыз үзенчәлеге булды. Мондый мәктәпне актив гражданнар, бигрәк тә яшьләр үтә, бу Татарстан өчен сайлауның үзенчәлекле үзенчәлекләренең берсе», – дип билгеләп үтте Зилә Вәлиева.

Татарстан Иҗтимагый палатасы рәисе шулай ук, күзәтүчеләрне сайлауларга ТР Иҗтимагый палатасы гына түгел, ә сайлауларда катнашучыларның барысы да җибәрә, дип искәртте. Үз күзәтүчеләрен рәсми теркәлгән кандидатлар, үз кандидатларын теркәгән оешмалар, партияләр һәм җәмәгать контроле институтлары «Россия Федерациясендә җәмәгать контроле нигезләре турында» Федераль закон исемлегеннән җибәрергә хокуклы.

«Без Иҗтимагый палата буларак өч көннән дә соңга калмыйча безнең оешмадан күзәтүчеләр исемлеген җибәрәбез. Закон буенча, һәр субъект өчтән артык күзәтүчене җибәрми. Сайлауларны күзәтергә өйрәнгәннән соң, күзәтүчеләрнең берсе сайлауның өч көнендә дә эшли ала, аларның берсе участокларда алмаштыру белән эшли ала – бу рөхсәт ителә. Иң мөһиме, күзәтүдә җәмгыятьнең бөтен өлеше катнаша. Һәр кеше килеп, сайлауларны күзәтүдә катнашырга теләвен әйтә ала. Шәхси инициатива белән килгән шәхси күзәтүчеләр дә элеккеге сайлауларда шактый күп иде. Җәмәгать штабының ишекләре һәркем өчен ачык», - дип хәбәр итте Зилә Вәлиева.

Шул ук вакытта ул билгеләп үткәнчә, теркәлү урыны буенча сайлау участогыннан открепительный кәгазь алу мөмкинлеге аркасында, күзәтүчеләр үзләре сайлау процедурасын җәмәгать контроленең гражданлык миссиясен үтәгән участокларда тавыш бирә ала.

«Бердәм Россия» партиясенең һәм республиканың яшьләр оешмаларының төбәк вәкиллегенә кадәр Татарстан Иҗтимагый палатасы шулай ук Татарстан Профсоюзлар федерациясе, ветераннар Советы, «Гаилә канаты астында» хәрәкәте, «Татарстан хатын-кызлары» республика иҗтимагый оешмасы, Татарстан Республикасы Кече һәм урта бизнес вәкилләре ассоциациясе һ. б. белән хезмәттәшлек турында килешүгә кул куйды.

2 февральдә ЛДПРның төбәк бүлеге һәм «Яңа кешеләр» партиясе белән, киләсе атнада «Гадел Россия» партиясе белән шундый ук килешү имзалануы көтелә.

Мәгълүмат «Татар-информ» сайтыннан алынды