ТР Иҗтимагый палатасы әгъзасы Роман Донцов Е. И. Кириченконың «XVIII гасыр уртасы – XX гасыр башы Россиядә искеобрядчыларның чиркәү төзелеше» китабының презентациясендә катнашты

2023 елның 14 сентябре, пәнҗешәмбе

2023 елның 14 сентябрендә Кече Гавриков тыкрыгындагы Мәскәү Покров-Успенский гыйбадәтханәсендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы әгъзасы Роман Донцов Е.И. Кириченконың «XVIII гасыр уртасындагы Россиядә искеобрядчыларның чиркәү төзелеше» китабының презентациясендә катнашты.

Монография нигезенә авторның берничә дистә ел дәвамында эшләгән материаллары салынган, аларның күбесе беренче тапкыр басылып чыга: тикшеренүнең күп өлеше архитектор Илья Евграфович Бондаренко иҗатына багышланган.

Евгений Ивановна Кириченко — Россия сәнгать академиясе академигы, Россиянең атказанган сәнгать эшлеклесе.

Китап инкыйлабка кадәрге Россиянең иске обряд общиналарын архитектурага һәм гыйбадәтханә төзелешенә багышланган. Мәскәүнең Токмак тыкрыгындагы ХХ гасыр башындагы беренче иске обряд гыйбадәтханәсе һәм Мәскәүдәге тагын сигез гыйбадәтханә тасвирланган. Аерым бүлекләр Рогожск зиратында чиркәү-һәйкәлгә һәм аның проектын төзүче архитектор Ф.Ф. Горностаев иҗатына, шулай ук Мәскәү архитекторы И.С. Кузнецов проекты буенча төзелгән иске обряд храмнарына багышланган. Социализм төзелеше чорында Мәскәү һәм Ленинград иске обряд храмнарының язмышына да кагылып узган.

Монография «Столица Старообрядческая», Мәскәү митрополиясе Рус Православие Искеобряд чиркәве һәм «Мәскәү шәһәрендә Покровско-Успенский православие иске обряд общинасы» катнашында дөнья күрде.