2021 елның 25 ноябрендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы һәм В.Г. Тимирясов исемендәге Казан инновацион университеты инициативасы белән «территорияләрне тотрыклы үстерүдә СО КБО ресурслары» темасына вебинар-панель дискуссиясе узды.

2021 елның 30 ноябре, сишәмбе

2021 елның 25 ноябрендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы һәм В.Г. Тимирясов исемендәге Казан инновацион университеты инициативасы белән «Территорияләрне тотрыклы үстерүдә СО КБО ресурслары» темасына вебинар-панель дискуссия узды.

Фикер алышуда Иҗтимагый палата әгъзалары, муниципаль районнарның Иҗтимагый советлары һәм коммерциягә карамаган оешмалар вәкилләре катнашты.
Чара спикерлары түбәндәге адреста чыгыш ясады: Григорьев Николай Иванович - ФАДН Иҗтимагый советы әгъзасы, конфликтолог, медиатор, «Социаль һәм этномәдәни тикшеренүләр институты» ДПО директоры; Тюрин Глеб Владимирович - төбәкләрдә җирле үзидарәне һәм инновацияләрне үстерү буенча Дәүләт Думасы эксперты, «Иҗтимагый һәм гуманитар инициативалар институты» өстәмә белем бирү автоном коммерцияле булмаган оешма директоры; Мизинов Вячеслав Михайлович - Түбән Кама филиалының В.Г. Тимирясов исемендәге филиалы ИВЦ башлыгы, «Ак Торна» клубы җитәкчесе, «Татнефть» ГАҖнең тотрыклы территорияләрен үстерү проектлары җитәкчесе, Президент грантлары фонды, Татарстан Республикасы Экология министрлыгы җитәкчесе. Дискуссиянең модераторы булып иҗтимагый палата эксперты, В.Г. Тимирясов исемендәге КИУ профессоры Агапов Олег Дмитриевич чыгыш ясады.
Фикер алышу үзәгендә актуаль мәсьәләләр күп булды, атап әйткәндә:

а) территорияләрне тотрыклы үстерүнең төп факторлары;
б) авыл җирлекләрен, шәһәр тибындагы бистәләрне, шәһәр агломерацияләрен тотрыклы үстерүгә юнәлдерелгән коммерцияле булмаган оешмаларның үзенчәлеге;
в) Россия Федерациясе субъектларында территорияләрне тотрыклы үстерү формалары һәм практикалары;
г) Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләрендә граждан җәмгыяте институтларының тотрыклы үсеше контекстында процессларны анализлауга теоретик-методологик һәм методик алымнар.
Фикер алышуның нәтиҗәсе буларак, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы каршындагы Россия Федерациясе субъектларында территорияләрне тотрыклы үстерү стратегияләрен, методларын һәм практикаларын өйрәнү һәм гамәлгә кертү буенча эшче төркем төзү карары кабул ителде.