Алексеевск районы бер көнгә КБОның Мәгълүмати ачыклык мәктәбе мәйданчыгына әйләнде

2021 елның 13 октябре, чәршәмбе

8 октябрьдә инновацион үсеш һәм технологияләр трансферы үзәге, «Бердәмлек» ярдәм итү ресурс үзәге һәм Казан (Идел буе) федераль университеты Татарстан Республикасы Алексеевск һәм күрше муниципаль районнарының коммерцияле булмаган оешмалары вәкилләре өчен Татарстан Республикасы КБО мәгълүмати ачыклык һәм медиа-таныту региональ мәктәбен үткәрделәр.

Чара шәһәр тибындагы бистәнең балалар сәнгать мәктәбе мәйданчыгында узды. Алексеевск районы һәм аның директоры Ольга Курсанова шәхсән үзе катнашты.

Мәктәп-бер көнлек белем бирү интенсивы, аның кысаларында мәгълүмати ачыклыкның гомуми принциплары, аны булдыру һәм коммерцияле булмаган оешмалар проектларын тәкъдир итү инструментлары каралды, шулай ук социаль проектларны тәкъдир итү мисаллары күрсәтелде һәм башкалар.

Мәктәп эшендә дәүләтнеке булмаган һәм муниципаль коммерцияле булмаган оешмалар вәкилләре катнашты. Эш кейслар, чек-битләрне тутыру, сорауларга җаваплар белән актив форматта узды.

Мәктәп республика районнарында социаль проектларны алга этәрү идеяләрен үстерү мәйданчыгына әверелде. Сер түгел, муниципаль районнарда муниципаль коммерцияле булмаган оешмалар өстенлек итә һәм аларның күпчелеге грантлардан файдалана алмый. Әмма 2021 елда, Президент Мәдәни инициативалар Фонды барлыкка килү белән, мондый оешмаларның грант активлыгы да артты, ә проектларны тәкъдир итү һәм публикацион активлыкны әзерләү мәсьәләсе теләсә кайсы оешмалар өчен бер үк дәрәҗәдә актуаль. Шулай ук мәктәп анда катнашучыларга муниципаль һәм дәүләтнеке булмаган коммерцияле булмаган оешмалар, бизнес коллаборациясе мөмкинлекләрен, шулай ук яшь белгечләрнең яшьләр өчен махсус конкурсларда катнашу мөмкинлеген киңрәк карарга мөмкинлек бирде.

Мәктәптә катнашучылар өчен уку-презентация материаллары, махсус кулланма, видеокурслар, чек-битләр һәм башка бик күп нәрсәләр бар. Һәм, әлбәттә, теләсә кайсы мәктәптәге кебек үк, PowerPoint проектын тәкъдир итү өчен өй биреме бирелде.

Коммерцияле булмаган оешмаларның мәгълүмати ачыклык һәм медиа-таныту мәктәбе үз эшен 21 октябрьдә Яр Чаллыда дәвам итәчәк. Гаризаны биредә тапшырырга мөмкин.