«Калдыкларны аерым җыюга мөнәсәбәт» сораштыруына анализ

2021 елның 3 июне, пәнҗешәмбе

«Татарстан Республикасы ТКХ өлкәсендә иҗтимагый контрольнең төбәк үзәге» КП «Калдыкларны аерым җыюга мөнәсәбәт» темасына халык арасында сораштыру үткәрде.

Сораштыру халыкның "чүп реформасын" үткәрү сыйфатыннан канәгать булуын мониторинглау, мәгълүматны хакимият органнарына һәм профильле министрлыкларга, ведомстволарга җиткерү максатларында узды.

Сораштыру нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасының 673 кешесе сораштырылган. Сораштыру республикада чүп-чар реформасын гамәлгә ашыруга кагылышлы 12 мәсьәләдән торды.

Сораштыруны бөтен республика халкы узды. Сораштырылучыларның күпчелеге Казан шәһәреннән - 88,4%, Түбән Кама шәһәреннән - 2,3%, Яшел Үзән шәһәреннән - 2,9%.

Респондентларның яше:

- 16,5% - 18 дән 30 яшькә кадәр

- 64,5% - 31 дән 51 елга кадәр

- 18,9% - 56 яшь һәм аннан да күбрәк.

88,6% сораштырылучыларның чүп-чарны чүп контейнерларына ыргыта, шулай ук 6,9% чүп үткәргеч белән файдалана.

"Сезнең күпфатирлы йорт яки шәхси сектор территориясендә чүп-чарны аерып җыю өчен баклар белән мәйданчыклар бармы?" дигән сорауга Респондентларның 32,7% ы раслап җавап бирде, ә 54,9% ы аларның йортлары территориясендә чүп-чар өчен гадәти баклар урнаштырылган, сортларга аермыйча, 5,2% чүп баклары юк, дип җавап биргән.

Сораштырылучыларның 40,6%ы чүп-чарны сортировать итә, 36,8%ы сортларга аермый, әмма, йорт янында махсус баклар барлыкка килсә, 11,4%ы Татарстан Республикасы территориясендә сатыла торган "чүп реформасына" ышанмый, 9,1%ы чүп-чарны сортларга аермый, чөнки йортта сортларга аеру урыны юк.

Сораштырылучылар нигездә социаль челтәрләрдән (47,9%), интернет (45,7%), телевидение (15%), башка кешеләрдән (26,4%), 15,3% чүп-чарны аерым җыю турында бернинди мәгълүмат та алмыйлар.

Күп кенә респондентлар 63,1% экологик зарарлы калдыкларны (батарейкалар, градусниклар, аккумуляторлар) кабул итүнең махсус пунктларына тапшыралар, 52,6% макулатура, махсус кабул итү пунктларына металлолом тапшыралар, 25% икенчел эшкәртелгән чималдан азык-төлекне сатып алалар.

Сораштырылучыларның 73,3%ы чүп-чарны сортларга аерырга әзер, әгәр дә аларның йортлары янында махсус контейнерлар урнаштырсалар, 41,7%ы чүп-чарны сортларга аерырга әзер, әгәр моны ничек эшләргә икәнлеге турында күбрәк мәгълүмат булса, 66%ы җыелган чүп-чар икенчел эшкәртү узар дигән ышаныч барлыкка килсә.

Респондентлар фикеренчә, тирәлекне пычрату белән уңышлы көрәштә төп шартлар булып түбәндәгеләр тора:

- торак йортларга якын чүпне аерып җыю өчен шартлар тудыру - 81,3%

- чүп эшкәртү һәм чүп-чар сортлаштыру комплексларын төзү - 57,2%

- калдыкларны сортларга аеру кагыйдәләре турында гражданнарга 67,2%

- юридик затлар өчен дә, шулай ук халык өчен дә чүп-чарның тулысынча төренә күчү өчен кызыксындыру системасы булдыру - 62,9%.

Респондентларның 42,5%ы Татарстан Республикасында "чүп реформасы" эшләми дип саный, 48,3%ы дөрес эшләми, 9,2%ы реформа эшли дип саный.

Шулай ук сораштырылучыларның 19,8%ы экологияне яхшыртуга юнәлтелгән волонтерлык эшчәнлегендә катнаша, 80,2%ы кабул ителми.