Яшь рәссамнарга Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы призлары

2021 елның 6 мае, пәнҗешәмбе

5 майда Алабуга дәүләт музей-тыюлыгының Заманча этносәнгать музеенда "Туган йорт җылысы" темасына "Мин Шишкин кебек рәсем ясыйм" XVII Республика конкурсында җиңүчеләрне бүләкләү тантанасы булды. Конкурс Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы һәм Иҗтимагый палата ярдәмендә узды.

Яшь рәссамнарны җиңүләре белән Алабуга дәүләт музей-тыюлыгы генераль директоры Гөлзада Руденко, ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева һәм ТР Дәүләт Советы депутаты Людмила Рыбакова котлады.

2021 ел конкурсына 44 сәнгать мәктәбеннән, сәнгать мәктәпләреннән, үзәкләрдән һәм балалар иҗаты студиясеннән 605 рәсем тәкъдим ителде.

Жюрига Россия һәм Татарстан Республикасы Рәссамнар Союзы әгъзалары, Татарстан Республикасының атказанган сәнгать эшлеклеләре Александр Петров, Виктор Анютин, Михаил Кузнецов, Игорь Төхвәтуллин һәм Илья Максимов керде. Алар 9 шәһәрдән 18 җиңүчене билгеләделәр: Яр Чаллы - 6 призер, Казан - 2 призер, Лениногорск - 2 призер, Алабуга - 2 призер, Аксубай - 2 призер, Түбән Кама - 1 призер, Нурлат - 1 призер, Зеленодольск - 1 призер, Алексеевск - 1 призер.

Казан шәһәренең 1 нче балалар сәнгать мәктәбе тәрбияләнүчесе Милана Наливкина «Әби йортында кич» рәсеме өчен Гран-при һәм 10 мең сум күләмендә премия алды. ТР Иҗтимагый палатасыннан дипломнар һәм махсус призлар белән Виктория Жвакина - Чаллы шәһәренең 2 нче балалар сәнгать мәктәбе укучысы һәм Алабуга шәһәренең И.И. Шишкин исемендәге 1нче балалар сәнгать мәктәбе тәрбияләнүчесе Гадел Сираҗиев бүләкләнде. Казаннан Сәфәровлар гаиләсеннән махсус бүләкне Чаллы 1нче балалар сәнгать мәктәбе тәрбияләнүчесе Анастасия Сергеева "яраткан әбисенең бал алмалары" рәсеме өчен алды. Тагын 5 махсус приз Алабуга дәүләт музей-тыюлыгыннан тапшырылды.

Конкурсны үткәргән 17 ел эчендә анда бөтен Татарстаннан 7 яшьтән 16 яшькә кадәр 8000 (7847) яшь рәссамнар катнашты. Балалар рәсемнәре АДМЗның фонд җыелышында саклана һәм күргәзмәләр, баннерлар, басмалар һәм хәтта Алабуга турындагы фильмнарны, аның иң борынгы тарихы, тулы легендалары һәм риваятьләре белән бизәү өчен файдаланыла.

Конкурста җиңүчеләрнең һәм лауреатларның рәсемнәрен биредә карарга була: http://elabuga.com/youngArtistContest/_contestWinners2021.html