Һәркемнең «эшкә хокукы» бар: Казанда мөмкинлеге чикләнгән яшүсмерләр өчен һөнәри юнәлеш буенча экскурсияләр узды

2021 елның 16 апреле, җомга

«Эшкә хокук» федераль проекты кысаларында Казан мәктәпләре укучылары №7, 78, 161 һәм 4 өчен һөнәри юнәлеш экскурсияләре үткәрелде. Проект инициаторлары - Россиядә Ingka Centres компаниясе, МЕГА сәүдә үзәкләре идарәчесе, һәм "Перспектива" РООИ. Казандагы проектның партнеры - "Шәһәр мәгариф үзәге" өстәмә һөнәри белем бирү мәгариф учреждениесе.

Карьера көненең өченче этабында 14-16 яшьлек мәктәп укучылары катнашты. Яшүсмерләр үзләрен фоторәсемнәр, сәүдә һәм флористика өлкәсендә сынап карады. Бу экскурсия Югары сыйныф укучылары арасында һөнәри яктан әһәмиятле сыйфатларны үстерүгә һәм һөнәри компетентлыкларны ачыклауга юнәлдерелгән.

"Өлкән сыйныф укучыларының сайлаган һөнәренә чуму мөмкинлеге булуы бик шәп. Балаларга һөнәрнең нечкәлекләрен, стажлы һәм кирәкле күнекмәләрне аңларга булышулары аеруча сөендерә. Без мондый проектта катнашуыбызга шат һәм киләчәктә дә югары сыйныф укучыларын абитуриентлар сыйфатында каршыларбыз", - дип билгеләп үтте "Казан сәүдә-икътисад техникумы" укытучысы Екатерина Саратова.

Мондый экскурсияләр ярдәмендә балалар билгеле бер һөнәрләр белән яхшырак таныша, тәҗрибәле осталардан тәҗрибә туплый һәм шуның аркасында булачак һөнәрне дөрес сайлый алалар.

«Быел мин мәктәптә укуымны тәмамлыйм, шуңа күрә хәзер булачак һөнәрне сайлау алдында торам. Мине фотография һәрчак җәлеп итте, ә бүген, профессиональ фотограф ролендә булып, мин нәкъ менә шул юнәлештә үсәргә һәм белем алырга теләвемә тагын бер кат инандым», - дип кичерешләре белән уртаклаша 4нче мәктәп-интернат укучысы Кристина Соклакова.

Чара «Ingka Centres» компаниясенең Россиядәге һәм «Перспектива» РООДАГЫ "эшкә хокук" федераль социаль проекты кысаларында узды. Проектның максаты-инвалид булган яшүсмерләр өчен һөнәри потенциалны тормышка ашыру мөмкинлекләрен киңәйтү, шул исәптән укудан эшкә күчү программаларын эшләү, инвалидлык һәм башка кешеләр арасында диалогка ярдәм итү. Проект Екатеринбург, Казан, Мәскәү, Мәскәү өлкәсе, Түбән Новгород, Новосибирск, Омск, Самара, Санкт-Петербург, Уфа, Ростов-на-Дону һәм Адыгея Республикасын үз эченә ала.