Казанда инклюзив белем бирү атналыгы узды

2021 елның 14 апреле, чәршәмбе

1-9 апрельдә Казанда инклюзив белем бирү атналыгы узды. Чара "МТС Банк белән Игелек дәресләре" инклюзив проекты кысаларында, "Перспектива" РООИ (Мәскәү шәһәре) катнашында Президент грантлары Фонды ярдәме белән уздырылды. Проектны Казанда "Шәһәр мәгариф үзәге" өстәмә һөнәри белем бирү учреждениесе, "ТИСБИ" идарә университеты" инклюзив мәгарифкә ярдәм итү хезмәте башкарды.

Инклюзив белем бирү атнасы инвалид кешеләргә карата толерант мөнәсәбәт формалаштыруга юнәлтелгән иде.

Проект мәктәпләрендә кече яшьтәге мәктәп укучылары өчен «МТС белән Игелек дәресләре» үткәрелде. Балалар мөмкинлекләре чикле кешеләр, аларга көн саен очрашырга туры килә торган авырлыклар турында бик күп яңа мәгълүмат белделәр. Алар инвалидлык һәм аның сәбәпләре, шулай ук аларга билгеле һөнәрләр турында фикер алыштылар.

Татарстан Республикасы Дәүләт сынлы сәнгать музееның Хәзерге заман сәнгате галереясендә инклюзив белем бирү атналыгы кысаларында «Ау балалары» күргәзмәсе ачылды. Күргәзмәдә 1 нче урта мәктәпнең ресурс сыйныфында тәрбияләнүчеләрнең төрле техникалар кулланып ясалган рәсемнәре тәкъдим ителде.

Шулай ук 111 нче урта мәктәптә Татарстан Республикасы мәктәпләре укытучылары өчен семинар узды. Шәһәр мәгариф үзәгеннән Казанда инклюзив белем бирү өлкәсендә әйдәп баручы укытучы Валентина Чернявская чыгыш ясады. Фикер алышуларның темасы уку йортларында инклюзив белем бирүне үстерү булды. Педагоглар бер-берсе белән инвалид балалар белән аралашу методикалары белән уртаклаштылар.

51 нче мәктәптә инклюзив белем бирү атнасын инклюзив белем бирү көне төгәлләде. Балалар Брайль шрифты ярдәмендә язарга һәм ишарәләр теле ярдәмендә аралашырга өйрәнделәр, паралимпия спорт төрләре: бочча, керлинг һәм флорбол уйнадылар.

"Инлюзия атнасы - ул без барыбыз бергә бер эш башкарабыз, бер киңлектә яшибез, бергә уйнаганда, укыйбыз, спорт белән шөгыльләнәбез, спорт белән шөгыльләнәбез, кем булуыңа карамастан, иң мөһиме СИН - КЕШЕ, һәм без бергә!", - ди Валентина Чернявская, Казанда инклюзив белем бирү өлкәсендә әйдәп баручы укытучы.

Бу чараларның барысы да инвалид балаларга карата мөнәсәбәтне үзгәртергә ярдәм итте, барлык катнашучыларга аларның шул ук җәмгыятьнең тулы хокуклы әгъзалары булуын һәм тигез хокукларга һәм мөмкинлекләргә ия булуларын искәртте.