Митрополит Кирилл һәм Алабуга епископы Иннокентий Әгерҗе районында булдылар

2022 елның 4 мае, чәршәмбе

Муниципалитет чигендә Татарстан митрополиясе башлыгын һәм архипастырьны озатып йөрүче затларны Әгерҗе районы башлыгы Азат Вәлиев һәм районның Иҗтимагый советы рәисе Александр Лапшин каршы алды.

Искәртәбез, митрополит Кирилл һәм Алабуга епископы Иннокентий Пасха атнасының җомгасында, «Живоносный Источник» Изге Ана иконасы бәйрәмендә Әгерҗе шәһәренең Воскресение Христова храмында литургияне хезмәт иттеләр, суга Кече сафландыруны һәм Тәре йөрешен уздырдылар.

Хезмәтләр тәмамлангач, Александр Лапшин якшәмбе мәктәбе бинасын төзү мәсьәләсен күтәрде. Бүгенге көндә (инде ун елдан артык) балалар өчен дә, өлкәннәр өчен дә дәресләр, гыйбадәтханәнең иске яраксыз бинасында үткәрелә. Якшәмбе мәктәбенең нигезе көзгә салыначагы турында килешүгә ирешелде.

Митрополит Кирилл, Воскресенский храмы протоиерее настоятеле Андрей Ехлаков, район башлыгы Азат Вәлиев һәм Иҗтимагый совет рәисе Александр Лапшин аралашуының тагын бер нәтиҗәсе – бу елда звонница төзү турында карар кабул ителү. Аны 2000 еллар башында ук яңа гыйбадәтханә төзелеше этабында алып бару планлаштырылган булган, ләкин ул вакытта акча җитмәү ниятләгәнне тормышка ашырырга комачаулый. Хәзер бу мәсьәләне хәл итүгә кире кайтырга карар кылынды. Шәһәр һәм район җитәкчелеге, әлбәттә, Аллаһ ярдәме белән дә, чаң тавышы быел Әгерҗедә яңгыраячак.

Район үзәгеннән соң, митрополит Кирилл Сарсак-Омгадагы Введенский храмында булды, ул шулай ук хакимияттән, шул исәптән епархия линиясеннән төзекләндерү эшләрен дәвам итүгә ярдәм көтә. Аңа, тышкы эшләр тәмамлану белән бергә, әле иконостас сатып алырга кирәк булачак, ә бу күп акчалар таләп итә.

Визитның финал өлешендә митрополит Кирилл Кырындыда,  дөресрәге – Петр һәм Павел беренче югары апостолларның исемнәре белән аталган катлаулы язмышлы православие храмында булды.

XIX гасырның мәдәни мирасы, кызганыч, җимерелеп килүче  объекты тарихына үзенчәлекле экскурсны Иҗтимагый совет әгъзасы, авыл территорияләрен, авыл хуҗалыгын, җирле үзидарә һәм экологияне үстерү комиссиясе җитәкчесе Ромель Маннапов үткәрде.

1892 елгы корылманы (быел аның 130 еллыгы! (гасыр ярым диярлек!) беренче чиратта, үсентеләрдән чистартырга һәм түбәсен алыштырырга кирәк, югыйсә җимерелү процессы дәвам итәчәк һәм район ахыр чиктә бу истәлекле урыннан мәхрүм калачак. Ә ул Әгерҗе җиренең туристлык потенциалының бер үзенчәлеге була алыр иде. Яклар бу объектны игътибарсыз калдырмаска һәм аны саклап калу мөмкинлекләрен бергәләп эзләргә ризалашты.

Митрополит Кирилл Иҗтимагый советның перспективалы планнары белән кызыксынды һәм аның җитәкчелеген киләчәктә барлык халык мәнфәгатьләрендә уртак продуктив эшкә фатиха бирде.